ÖKO Fórum

Megveszem, kidobom. Akkor megéri?

ÖKO Fórum  > Környezetbarát otthon, bevásárlás  > Megveszem, kidobom. Akkor megéri?
A témát indító hozzászólás:
forumadmin
Moderátor
6 hozzászólás
2013.04.04 22:30
Megveszem, kidobom. Akkor megéri?

Háztartási gép, gyerekjáték, bicikli, bútor, ruha, cipő. Mi a közös ezekben? Hogy kifoghatunk éveken, akár generációkon át is kiszolgáló darabokat, de vacak, szinte azonnal eldobhatókat is. Nem mindig árfüggő. A fogyasztói társadalom diktálta irányelv szerint, már nem is kell vigyázni a tárgyakra, mert olcsóbb, könnyebb újat venni belőle. Veszélyes terület a dolgok elértéktelenedése, egyszerű lecserélhetősége, hisz ennek hasonló hatása lehet az emberi kapcsolatokra is, gondoljunk akár a válások számának növekedésére...

No, de visszakanyarodok. Négy éve vettünk egy új mosógépet. Természetesen megnéztük, hogy hány kilót moshatunk benne, milyen az energiacimkéje (A, A+, B) és milyen fordulaton centrifugál. De hogy hány évig lesz ez működő mosógép, az eszembe nem jutott, hisz a régi már vagy 10 éves is megvolt. No, hát ez a szép, csillogó digitális kijelzős csoda három évig bírta, mikor olyan alkatrészek romlottak el benne, melyek cseréje drágább lett volna egy új gépnél! Mit tesz ilyenkor egy tudatos vásárló? Töri a fejét, elkezd szakáruházakat járni, szerelőkkel konzultálni, fórumokat olvasgatni, majd nagyon megdöbben. Amikor ugyanis a harmadik szakember is azt tanácsolta, hogy ezt vagy azt a konkrét márkát semmiképp ne vegyem, mert 3, azaz három (!!!) évre gyártják őket szándékosan – igen, azért, hogy vegyek új alkatrészt. Elkeseredtem. Ez komoly több tíz vagy akár százezres tétel.

A következő mosógépünket úgy vettük, hogy több szerelő véleményét is kikértem a típusokkal kapcsolatban és a gyakorlati tapasztalataik alapján döntöttünk. Két év múlva tudok beszámolni, hogy jól döntöttünk-e.

Az elromlott műszaki cikket az óvodának adtuk, aki a papírhoz hasonlóan gyűjti és pénzért beváltja egy telephelyen a műszaki cikkeket. Érdemes utánanézni ennek a lehetőségnek is, ha helyi közösségeket is szeretnénk támogatni.

Gyerekjáték
Érzékeny terület, minden szülő gondol róla valamit. Én a kevesebb több elvét vallom, de nem is ez a lényeg - és nem álszenteskedem, anyaként karácsonykor velem is elszalad olykor a ló. Inkább most arra hívnám fel a figyelmet, hogy hiába a gyerekjátékok anyagösszetételének szabályozása, ha azokat a gyártók nem tartják be. Sok esetben még akkor is folytatják az árusítást, ha nyilvánosságra kerül ha nyilvánosságra kerül, hogy károsanyagot tartalmaz a termék, mely bőrrel, nyállal érintkezve szívódik fel. És akkor még nem is beszéltem a veszélyes, könnyen eltörő, bóvli vackokról. Nemrég olyan dínótojásról hallottam, melyből nedvesség hatására kinő egy állat. Szerencsére betiltották. (Tiltott játékok listája itt.) Tiltott játékok listája itt. Képzeljük csak el, hogy ha ezt egy gyerek lenyeli, orrába dugja… És ezeket a tárgyakat az üzletek polcain – nem csak a kínai piacon! - lehet kapni. Nemrég olvastam egy olyan tanácsot, hogy ellenőrizzük, hogy károsanyagmentes-e a játék. Hogy hogyan, arra még nem találtam választ, mivel az összetételt nem kötelező feltüntetni. Vannak ugyan jelölések, melyek irányjelzők lehetnek, ilyen pl. az „LGA tested” logó.

Sajnos a nagy márkák sem jelentenek önmagukban biztosítékot a károsanyagmentességre. Amit én megoldásként ésszerűnek érzek, hogy igyekszem természetes alapanyagú termékeket vásárolni (fa, természetes gumi, textil, gyapjú, fém). Elkezdtem magam is játékokat készíteni Elkezdtem magam is játékokat készíteni, koronát, kirakót, filcállatokat, illetve keresem a helyi lehetőségeket, sok ügyes kezű anyuka varr babát anyuka varr babát, készít szerepjátékokhoz textilzöldségeket, találtam már asztalos szakembert is, aki gyönyörű fajátékokat készített nekünk, nemrég csodaszép húsvéti kosarat fonattam. Természetesen vásárolok gyári játékot is, ám igyekszem a minőségi tartalmú és grafikájú könyvekre, természetes vagy legalábbis masszív anyagú játékokra koncentrálni. Nem azt mondom, hogy mostantól csak a legdrágább fakonyhát vegyük meg, sőt! Inkább a mértékletességre szeretném felhívni a figyelmet, hogy ne vegyünk sok olcsó, múlandó, törékeny műanyag játékot. Még ha olcsóbbak is, hamar tönkremennek, így még a kevés is kidobott pénz és kidobott műanyag, amit egy környezetszennyező gyárban legyártottak.
Ezt kellene mérlegelni, átgondolni akár a gyerek nézőpontjából, akár a környezetéből: mindig-mindig új (ebben a nagy vonzerő), de múlandó, romlandó és kidobandó legyen, vagy alkalomszerűen ajándékozott tartós játék, amit van ideje a gyereknek megszeretni, amit felnőttként is őrizget majd, a gyerekeinknek, az unokáinknak.

Ruha és cipő
Ezek tekintetében hasonló a csábítás. Fillérekért dobálják utánunk 70-90%-os akcióban a szebbnél szebb ruhákat. Felvesszük, kimossuk, kinyúlt, kifakult, lekopott, elszakadt a cipzár. Megcsináltatni nem éri meg, hisz feleannyiért újat vehetünk. Nehéz kérdés ez, tudom, megélem. Kevés pénzből olcsót lehet csak venni, ami olcsó az pedig biztosan vacak is. Gondoljunk azonban bele, hogy ez olyan, mintha műanyag tányérból ennénk, amit azonnal kidobunk, hatalmas környezetterhelés, szennyezés. A ruhagyárak a mérgező anyagokat gyakran tisztítás nélkül visszaengedik a környezetbe, az ázsiai munkások körülményeiről pedig egyre gyakrabban olvasunk gyártűz, gyerekmunka gyerekmunka, kényszermunka vonatkozásában. Érdemes körülnézni a használt cikkek piacán, akár internetes aukciós tereken, közösségi portálokon is, de gombamód szaporodnak a garázsvásárok, turkálók, ahol jó minőségű ruhákat vásárolhatunk töredék áron. A ruhacsere programokon úgy juthatunk jó minőségű ruhákhoz, hogy közben a számunkra feleslegesektől meg is szabadulhatunk, sőt még sminkcucc turkáló is van. Ingyen. Az ott megmaradó ruhákat rászorulókhoz, anyaotthonokba, kórházakba juttatják el.



Alapvetően a vásárlási szokások megváltoztatása, tudatosítása vezethetne a bóvlik, kacatok kiszorításához. Amit nem veszünk meg, azt nem is gyártják. A nevelésnek ebben a kérdésben is alapvető szerepe van. Ha a gyerekeink megszokják, hogy az ünnep az együtt töltött minőségi időről, a hangulatokról, az illatokról, a dalokról szól, akkor kevesebb (tartósabb) ajándék is elegendő lesz nekik.

És te hogyan vásárolsz? Szokásaidat tesztelheted az ÖKOklikk BEVÁSÁRLÁS kérdéssorában is, ahol többek közt megtudhatod, hogy hol érdemes vásárolni, mire figyeljünk pl. műszaki cikkek esetén.
A legújabb válaszok:
Saci
Rügyező
6 hozzászólás
2014.03.08 23:06Mára már teljesen hozzászoktam ahhoz, hogy vásárláskor vigyek magammal szatyrot, és nem csak az élelmiszerek beszerzésénél mellőzöm a műanyag/papírtáskák halmozását.
A megunt/kinőtt ruháimat általában ruhagyűjtő konténerekbe rakom, vagy felajánlom rászoruló ismerősöknek (így legalább ténylegesen eljut hozzájuk).
A családban pedig egyre inkább azt az elvet valljuk, miszerint a karácsony inkább az együtt töltött időről szóljon, ne a drága ajándékokról.
Hena
Rügyező
6 hozzászólás
2013.07.14 22:47Errol eszembe jutott ez az atalakitos blog

http://www.newdressaday.com/

szuper ugyes, inspiralo, jo otleteket ad :)
előzmény:Zsófia Panna
sandoz
Rügyező
6 hozzászólás
2013.07.05 17:30Sokan nem dobják ki hanem eladják vagy elcserélik.
előzmény:forumadmin
Bszabolcs
Rügyező
6 hozzászólás
2013.06.30 22:50Mi még egész jók vagyunk, közben Németországban a lakosság fele 3 évente cseréli az összes bútort, autót, mindegy jó vagy rossz. Ok, ezt személyesen a válság előtt volt, de szerintem ott még most is így megy.
előzmény:forumadmin
ponty
Zöldfülű
1 hozzászólás
2013.06.27 19:35Mi szinte sose dobjuk ki a már túl kicsi ruhákat. Én a nővérem kinőtt ruháit kaptam meg, főleg mikor még kisebbek voltunk. Ha már rám sem voltak jók, akkor odaadtuk ismerősöknek, ahol kisebb gyerekek voltak, vagy ismerősöknek, akik óvodában dolgoztak, hátha ott jó lesz valakinek.
előzmény:forumadmin
KiSaci
Zöldfülű
1 hozzászólás
2013.06.25 19:21Én is a ruhatáram nagy részét öröklöm barátnőktől, rokonoktól, és jobb darabokat én is tovább szoktam így adni. Nekem a divat sem annyira fontos, van tízéves ruhadarabom, ami a stílusomnak megfelel, és még mindig megállja a helyét.
Viszont nagy dilemmám, mit kezdjek a tényleg elavult szabású holmikkal, ha még jó minőségűek. Van belőlük jó pár... Ahogy megfigyeltem - és ez elszomorít -, sokan a (pl. egyházi) jótékonysági vásárokat használják arra, hogy ezektől - vagy még rosszabb: foltos ruháktól, ócska, kicsit csorba vagy hiányos étkészletektől és egyéb holmiktól - megszabaduljanak. Ezért az ilyen alkalmak többnyire taszítanak.
Lehet, hogy Magyarországon még nem alakult ki igazán az adakozás etikája, kultúrája?
A külföldről érkező holmikat forgalmazó turkálókban alig használt, jó minőségű ruhákhoz lehet jutni. De azért ez is elgondolkoztató szerintem, mert azt sugallja, hogy ott egy-egy darabnak sokkal kisebb értéke van, és sokkal jobban mennek a divat után, pörög a ruházati piac, ami meg generálja a nagyobb és nagyobb mértékű termelést, akár a távol-keleti olcsó munkaerő kizsigerelése árán.
előzmény:mandzsuria
IRegi
Zöldfülű
1 hozzászólás
2013.06.25 18:59Emlékszem, nekem gyerekkoromban nagy élmény, büszkeség forrása volt, ha a szüleim, nagyszüleim gyerekkori játékaival játszhattam, vagy egy-egy könyvüket megkaptam. Ezeknek a kincseknek a nagy része még most is megvan, és a saját játékaimból, könyveimből is eltettük az értékesebbeket, az igazán kedveseket, hogy majd jók legyenek az én gyerekeimnek. Egyelőre csak remélni tudom, hogy majd ők is értékelni fogják anya, nagyanya játékait, könyveit. Persze, ehhez az is kell, hogy a gyerek tisztelje, szeresse a szüleit, nagyszüleit, felnézzen rájuk - akkor tudja értéknek tekinteni azt, ami régi. Ez meg nevelés kérdése...
előzmény:mliptak
Ilkama
Rügyező
7 hozzászólás
2013.06.25 05:58Szerintem sokan odafigyelünk, de az is igaz, hogy egyre több "felesleges" holmija van mindannyiunknak.
előzmény:kavelady
kavelady
Zöldfülű
3 hozzászólás
2013.06.21 16:47Nagyon örülök,hogy más is odafigyel . Én sem veszek már nagyon régen reklámszatyrokat, hanem a vászonból készülteket részesítem előnyben. Nagyon megörültem amikor megkaptam az Ökoklikk-től a vászon táskát, hálás köszönet érte :)
előzmény:zaburogi
Zsófia Panna
Rügyező
6 hozzászólás
2013.06.20 13:31Anyukám a régi rongyos farmereimből varrt nekem is és magának is tarisznyát! Én meg játékokat szoktam készíteni hulladékokból, dobozokból. Pl. Házat, bútorokat az icikéimnek...
(y)
előzmény:Zsófia Panna
Zsófia Panna
Rügyező
6 hozzászólás
2013.06.20 13:26Én most gyűjtöttem össze a játékaimat és elvittem a kollégiumba, a Karitatív Önkéntesek Kisújszállási Egyesületébe és még egy csomagot készítettem a Baptista Szeretetszolgálatnak is.
előzmény:forumadmin
mandzsuria
Rügyező
6 hozzászólás
2013.06.17 22:41Szerintem mindig akad olyan a környezetünkben, aki a használt, de már általunk valamiért nem szívesen hordott ruhákat örömmel átveszi. Én a barátnőimnek/ismerőseimnek szoktam továbbadni őket. Ami már nem hordható vagy szakadt, azt felvágom porrongynak.
Zitus34
Zöldfülű
2 hozzászólás
2013.06.17 19:49Sziasztok!Nekem 3 gyermekem van és pár hónappal ezelőtt kaptunk egy igazi kincset a mamától.Zengő ABC..kicsit sárga kicsit kopott,de soha nem dobta volna ki ,hátha kell az unokáknak.Én sem fogom kidobni:)Egyébként is sok dolgot csináltunk már itthonra más számára értéktelen dolgoból.pl..raklapból padot,virágládát..
előzmény:mliptak
mliptak
Rügyező
6 hozzászólás
2013.06.17 14:24A lányom 2 éves és kapott egy könyvet a nagyanyjától ami még az apukájáé volt, mi (a szülök) nagyon örültünk neki, de neki nem tetszett mert a többi könyvében megtapasztalt képek mások színesebbek, valahogy újabbak vagy nem tudom azokat szeretni.
Amugy csodálkoztam is hogy megmaradt a könyv mert pl a nagymama (anyós) mindent kidob ha őszerinte már valamiben csorbát szenvedett az a tárgy , és itt nem tudunk rá hatással lenni. Ennél csak azt szeretném érzékeltetni hogy van akinél egyszerűen nem lehet észérvekkel meggyőzni, meg máshogy sem, valamiért a lelke így gondolja egy hibás tárgy nem létezhet tovább . szomorú.
dondzani@freemail.hu
Rügyező
18 hozzászólás
2013.06.16 11:58Nekem kiskoromban több olyan cuccom is volt, amit valaki a családból nem dobott ki és rám hagyta!Meg olyan is, ami az én cuccom volt és utána tesóm, majd uncsitesóm is hordta! :)
előzmény:forumadmin
dondzani@freemail.hu
Rügyező
18 hozzászólás
2013.06.16 11:56Elég rossz szokás ezeket kidobálni.
előzmény:forumadmin
zaburogi
Zöldfülű
5 hozzászólás
2013.06.13 19:00Mi a használható játékokat megőrizzük , a ruhákat elteszem unokahugomnak ,ha valamikor baba lesz ne kelljen vennie, sokat el is ajándékoztam azzal a kéréssel,ha mégsem kell,ne dobják ki ,hanem adják tovább. Aminek jó az anyaga ,de már nem hordható,kreatívan felhasználjuk.
előzmény:zaburogi
zaburogi
Zöldfülű
5 hozzászólás
2013.06.13 18:44Sőt párom is egyre inkább kezd környezettudatosan élni ,aminek nagyon örülök,hiszen ő régen nem foglalkozott ilyen témákkal.
előzmény:forumadmin
zaburogi
Zöldfülű
5 hozzászólás
2013.06.13 18:42Mi erre nagyon odafigyelünk ,műanyag reklámszatyrok helyett ,csakis a textil táskákat ,kosarakat részesítjük előnybe . Már az egész családom ezt használja.
előzmény:forumadmin
fejes
Rügyező
6 hozzászólás
2013.06.13 18:15maximálisan egyetértek ezzel , inkább legyen kevesebb de jobb minőségű,és hosszú élettartamú, így a környezetünket, pénztárcánkat, és a lábainkat is kémüljük
előzmény:Anett