ÖKO Fórum

Zalatnay László: A víz és a pénz

ÖKO Fórum  > A Természet romlása, a romlás természete  > Zalatnay László: A víz és a pénz
A témát indító hozzászólás:
forumadmin
Moderátor
6 hozzászólás
2013.04.04 21:37
Ha összevetjük a vizet és a pénzt, sok hasonlóságot fedezhetünk fel a tulajdonságaikban. Olyan érzésünk támad, mintha a víz fejezné ki a legjobban azt, hogyan is működik a pénz. Ha a pénzzel szeretnénk jóban lenni, a víz ismerete nagyon jó segítséget nyújthat ahhoz, hogy azt megérthessük, megtanulhassuk. De ha továbbmegyünk azt is megérthetjük mindebből, hogy a pénz mai természete miért okoz gazdasági, környezeti és szociális problémákat. De kezdjük az elején!

Nézzünk néhány párhuzamot:

    .

  • A víz is folyik, a pénz is. Néha a kezünk közül, egyik is, másik is.
    Mind a kettő áramlik. A pénznél ezt cash flow-nak nevezik. A vizet, aminek van sodrása pataknak, folyónak. Az áramlásuk, vagy éppen megállásuk következtében eltérő hatással vannak a környezetükre.

  • Mindkettő alakít. Tájat, sorsot, életet. Ezért sem mindegy, hogyan bánunk velük, ugyanis a következmények visszahatnak ránk.

  • Ha nincsenek jelen egy tájban, hiányuk jól érzékelhető. Elnevezésük eltérő, de a hatásuk nagyon hasonló. Aszály és gazdasági hanyatlás.

  • Ha hirtelen van sok belőlük, akkor az, szintén gondot okoz. Ha vízből hírtelen sok érkezik, azt árvíznek nevezzük. Átvágtat a tájon, pusztít. A pénzzel is ez a helyzet.

  • Ha hirtelen sok van, akkor átrobog az emberen és rombolást hagy maga után. A legtöbb ember, aki nagy összeget nyert a lottón pár hónap alatt teljesen elszegényedik. Gyakran rosszabb életkörülmények közzé sodródik, mint a nyeremény előtt. Amikor pedig egy térség kap hirtelen nagy összeget, akkor számos olyan jelenséget látunk felerősödni, mint a korrupció, sikkasztás, és az egyszerű pénzlopás. Hasonlít az árvíz hatásához, ahogy a pénz átrobog a tájon, és utána visszamarad egy megtépázott, bizalomvesztett közösség. De ez tapasztalható akkor is, ha egy szervezet jut hirtelen sok pénzhez. Gyakran belerokkan. Átfolyik rajta, és a végén ott áll sebzett emberi kapcsolatokkal, ill. elindított folyamatokkal, amire már nincs a későbbiekben pénz.

  • Érdekes, hogy mind a kettő forrásból ered. Mindkettő lehet maga forrás is: a gazdagság és bőség forrása. Ha ma van egy tisztavizű forrásunk, akkor ez közvetlenül is lehet a gazdagság forrása. De átvitt értelemben is értelmezhető.

  • Amikor elszennyeződik, akkor azt piszkos pénznek, vagy szennyvíznek nevezzük. Érdekes, hogy a pénzt, miért nevezzük piszkosnak? Ilyenkor ugyanis nem a fém pénzérme, vagy papírpénz fizikai tisztátlanságára gondolunk, hanem arra, hogy milyen módon jutott hozzá valaki. Tehát valamilyen információtartalomra. Amikor a pénz tisztára mossuk, akkor nem a vízzel való megtisztításra gondolunk, hanem arra, hogy a pénz áramlása során feltöltjük tiszta információval.

  • Érdekes az a hasonlóság is, amit ma egyre szélesebb körben tudunk, hogy a víz is tartalmaz információt. A víz jól programozható. Vajon a pénz is ilyen jól programozható? Szerintem igen, de erről majd legközelebb írok.

  • A néphagyományban is nagyon szoros a két jelenség közötti kapcsolat: pl.: A megszentelt vizet arany víznek is nevezték. Régi hagyomány szerint, újév napján vizet kell hozni a kútról, és a kapun két kannával beönteni, hogy ömöljön a pénz is be a házba. A gazdag ember pedig úszik a pénzben. A víz-pénz-termékenység-sokszorozódás rengeteg helyen összefüggésbe kerül.


Mindezek után csak egy olyan jelenségre szeretném felhívni a figyelmet, amit a vízzel való együttélésünkből tudunk. A Tisza völgyében sok száz, vagy ezer évig folytatott a föld népe olyan gazdálkodást, ami a folyó természetes jelenségeire épült. Ezt ma fokgazdálkodásnak nevezzük. A lényege az volt, hogy a tavaszi árvizeket oly módon tartották vissza, hogy közben a víz áramlása, mozgása nem szűnt meg. Bővebben a teljes rendszerről ]Molnár Géza a Tiszánál c. könyvében lehet a fokgazdálkodásról olvasni.

.


Most csak néhány eredményét szeretném ennek kiemelni, és átültetni ezt a pénzzel kapcsolatos mai jelenségekre.

A fokgazdálkodás eredményeképpen olyan vegetáció alakult ki a Tisza völgyében, ami a természetes adottságokat figyelembe véve nem jöhetett volna létre. Ugyanis az átlagos éves csapadék a kontinentális elhelyezkedés miatt évi 500 mm körül van. A keményfa ligeterdők pedig 800 mm-es éves csapadékmennyiség környékén jelennek meg természetes módon. A Tisza völgyében az ember vízzel való gazdálkodásának köszönhetően alakulhatott ki az a táj, ami gazdag volt halban, fában, jószágban, gyümölcsben. Ennek következtében az itt élő ember olyan sokrétű, egészséges táplálékhoz juthatott hozzá, ami ma csak a leggazdagabbak kiváltsága. Ennek a gazdálkodásnak a következtében kiemelkedően jó termékenységű talaj alakult ki sok helyen az Alföldön. Ekkor a természet is gazdagon virágzott. Amíg a politika nem avatkozott be, addig paradicsomi állapot bontakozhatott ki ezen a vidéken.

A pénzáramlás jelenségeit figyelve láthatjuk, amikor a pénz úgy tud jelen lenni, hogy egyszerre van visszatartva, és egyszerre áramlik is az adott területen, akkor virágzás az eredmény.

Ha csak vissza van tartva, akkor úgy viselkedik, mint amikor a víz megáll és beposványosodik, azaz mocsár lesz belőle.
Amikor pedig átrobog a tájon, akkor rombol.
Érdekes, ha a pénzt a saját nézőpontunkból szemléljük, nehezen értelmezhető az, hogy helyben mozog, helyben áramlik. Túl kicsi a perspektíva.
Ha egy település, vagy táj esetében vizsgáljuk, akkor már értelmezhetjük ezt. Itt az emberek egymásnak fizetnek a különböző árukért és szolgáltatásokért. Ekkor a pénz a településen marad, és ott halmozódik fel. Persze ebből tovább is kell engedni valamennyit a társadalom felé. De annyi közben onnan is jön.

Furcsa kettősség ez. Ellentmondásos, mégis lehetséges. Forgatni is, és visszatartani is. Egyszerre. Ha rendszerben tekintünk egy tájra, akkor lehetséges. Ilyen látszólagos ellentmondásokat mi mindannyian képesek vagyunk úgy létrehozni, ha az életünk ezt igényli. Ez segít bennünket.

Egy nagyon egyszerű példa: amikor gyermekkorunkban egy kis katicát tartottunk a kezünkben és a tesónk szerette volna tőlünk elvenni, akkor egyszerre szorítottuk a kezünket, hogy ne tudja kivenni, és ugyanakkor nyitottuk is az ujjainkat, hogy nehogy összenyomjuk a katicát.

Hát valami ilyen módon kell a pénzzel is bánnunk: egy tájban visszatartani, és áramoltatni is egyszerre. Ez lehetséges. Pontosan úgy, ahogyan a folyókkal való együttműködés esetén is ismernünk kell a víz természetét. Ha ezt nem tesszük, akkor sok jóra nem számíthatunk.



A kérdés már csak az, hogy miért nem ismerjük ezt a jelenséget fel, ill. miért nem tudjuk a pénzt helyben forgatni? A válasz talán közelebb van hozzánk, mint gondolnánk. Az biztos, hogy nem az emberi gyarlóság az oka. Hiszen sokkal jobb életünk lehetne, ha így mozgatnánk a pénzt. Gazdagok és szegények is jobban élnének. A történelem ezt már bizonyította. Tanulni belőle soha sem késő.

Amikor az árvíz letarol mindent, akkor butaság lenne azt feltételezni, hogy ez ok nélkül jött létre. Ahogy ha a gazdaság letarolja a természetet, vagy kiapadnak az emberek pénzforrásai, szintén butaság lenne ezeket ok nélkülinek, vagy véletlennek feltételezni. Maximum csak az történik, hogy a véletlen szavunkat olyan értelmében használjuk, hogy mi márpedig nem véljük az okokat. De ahogy a víz mozgását meghatározza a domborzat, a csapadék mennyisége, a gravitáció, vagy a felszín borítottsága, úgy a pénz mozgását is ilyen hajtóerők idézik elő. Ha el akarjuk kerülni az árvizet, vagy az aszályt, akkor ismernünk kell a természeti jelenségeket. Ha pedig a gazdasági összeomlást, akkor pedig a pénz mozgatórugóit. pl. a kamatos természetét. De erről később.

Zalatnay László
előzmény:forumadmin
A legújabb válaszok:
Jana
Zöldfülű
1 hozzászólás
2013.06.24 11:36A Tilos Rádió 3. utas műsorában pont a BitCoinról volt egy érdekes adás június 19-én:
http://tilos.hu/index.php?form=archivum&type=2
Ajánlom mindenkinek, akit a téma érdekel!
Kozmo
Zöldfülű
1 hozzászólás
2013.06.24 10:49Azzal azért vitatkoznék hogy a mai világban a pénz a legnagyobb érték... Tudom közhely, de az egészség, a "jól-lét" számomra sokkal fontosabb. Az hogy mi a legnagyobb érték talán nézhető objektívan és szubjektívan, de talán még így sem a pénz az - számomra. Az csak egy mesterséges valuta amit hozzárendelünk tárgyakhoz és szolgáltatásokhoz. Az érték a szolgáltatás és a tárgy. Beteg dolog hogy nem iktatjuk ki a pénzt a körforgásból...ha így lenne, mindenki valóban sokkal többet érne, és jobban élhetne, főképp azok akiknek jelenleg nincs sok pénzük...
dondzani@freemail.hu
Rügyező
18 hozzászólás
2013.06.14 19:52Ez nagyon ötletes cikk!! :) Igazából a mai világban a pénz a legnagyobb érték, csak ha nem vigyázunk a valódi értékünkre, akkor a pénzt azt nem tudjuk majd meginni!
előzmény:forumadmin
Zalatnay László
Moderátor
27 hozzászólás
2013.05.29 01:47Kedves Encsi!

A Bitcoin egy érdekes kezdeményezés. Szerintem az egyik kísérlet, amivel ezt a mostani pénzrendszert szeretnék felváltani.

Számomra azt bizonyítja, hogy ha egy közösség megegyezéses alapon, vagy bizalmi alapon elfogad egy bármilyen elszámolási módszert az egymás közötti cserék nyilvántartására, akkor jön létre pénz.

Ma a pénzt központi bankok bocsájtják ki. Lényegében arany fedezet nélkül. Azért tud működni, mert mindannyian elhisszük, hogy ez értéket képvisel. Valójában ez a hit az, ami miatt ez működhet, és az, hogy nap-mint nap emberek a munkájuk által valamiféle értéket teremtenek.

Ugyanis ez a pénz igazi fedezete.

A Bitcoin egy érdekes próbálkozás, amit még kevesen ismernek. Mivel egyre többen fogadják el, egyre inkább működik fizető eszközként. Mivel véges a kibocsájtható mennyiség, ezért elvileg nem fordulhat elő az, ami a mai banki pénzteremtési és derivatívákkal történő piaci mechanizmusok által jön létre. Azaz hogy a pénz nagy része kikerül a reálgazdaságból, és egy virtuális gazdaságban kering.

A Bitcoin egyik érdekessége, hogy mivel nem növelhető a mennyisége, de a kereslet egyre nagyobb iránta, ezért töredék bitcoinokhoz is hozzá lehet jutni. Vagyis valahogyan erre is hat a mai pénzrendszer uralta gazdaság, hiszen a Bitcoin értéke ehhez kötött. Vagyis ahogy a gazdaság szereplői a mai pénzüket szeretnék majd kimenteni bitcoin-ba, úgy fog felértékelődni az értéke, és úgy jön létre a sok milibitkoin.

A valódi pénzelméleti paradoxonra sajnos ez a rendszer sem ad választ. Vagyis ezt is lehet kamatra hitelezni.

De mindenképpen egy érdekes kísérlet. Számomra ez egy jó példája annak, hogy szinte bárki létrehozhat ma már elektronikus fizető eszközt.

Én biztosra veszem, hogy a pénz területén nem ez az egyetlen próbálkozás, és a jövőben egyre többféle elszámolási rendszer fog megjelenni. Kérdés, hogy a mai pénzrendszer által generált valódi problémákra fog-e alternatívát jelenteni. Én egyenlőre ezt csak részben látom megvalósulni. Ugyan kikerült a hatalmi elit kezéből ez a pénzteremtési folyamat, de a pénz kamatos rendszeréhez nem nyúlt hozzá.

Üdv
Zalatanay László
előzmény:encsi
fenegyerek
Haladó
30 hozzászólás
2013.05.28 20:18Szerintem kevesebb ember is képes lenne padlóra tenni a Földet, csak nem ilyen roham tempóban persze. A gond a kizsákmányolás és a tervszerű pusztítás, mivel az ember a természetettel nem együtt élni akar, hanem uralkodni azon.
előzmény:Szabó
encsi
Rügyező
6 hozzászólás
2013.05.27 17:48Kedves Szerző, A pénz kapcsán a bitcoinról mi a véleménye? Mostanában is sokat hallani róla: http://hu.wikipedia.org/wiki/Bitcoin
előzmény:forumadmin
Miki01
Rügyező
6 hozzászólás
2013.05.21 14:05Nagyon tanulságos olvasmány, még friss:

http://www.origo.hu/nagyvilag/20130516-elet-penz-nelkul-mark-boyle-kiserlete.html
előzmény:forumadmin
Szabó
Rügyező
6 hozzászólás
2013.05.18 16:58Szerintem már ezt a 7 milliárdot sem képes elfogadható életszínvonalon eltartani. Gaia minden betegsége, az emberiség minden problémája visszavezethető a túlnépesedésre.
előzmény:Toma001
Toma001
Rügyező
6 hozzászólás
2013.05.16 14:04egyes felmérések szerint akár 12 milliárd embert is képes lenne eltartani a föld, a legnagyobb probléma a mértéktelen túlhasználat és pazarlás, az Egyesült Államokban a megtermelt élelmiszer több mint 50%-a a kukában landol, és Európában sem áll távol túl messze ettől az értéktől.
előzmény:hozak
Kriszti
Rügyező
6 hozzászólás
2013.05.16 11:39Nagyon érdekes cikk!
előzmény:forumadmin
kisszs
Rügyező
6 hozzászólás
2013.05.14 21:29Érdemes még a biointenzív gazdálkodásra is rákeresni a neten.
Pacsuta Péter János
Moderátor
5 hozzászólás
2013.05.05 23:10Kedves hozzászólók!

Megpróbálok a főleg kérdezők számára egy olyan, magyarul is érthető válogatást adni jelenkori videó tanításokból, amik reményeim szerint érthetővé teszik a gazdasági és persze a mezőgazdasági paradigmaváltás szükségességének belátását.

Tájhasználat és vízgazdálkodás élni, vagy felélni?
http://www.youtube.com/watch?v=sXlAJKB6fB4

Árvíz, patakok, vízmegtartó tájgazdálkodás
http://www.youtube.com/watch?v=chj74hmDmvs

Sacred Economics with Charles Eisenstein - A Short Film (magyar felirat)
http://www.youtube.com/watch?v=EEZkQv25uEs

The American Dream By The Provocateur Network (magyar felirat)
http://www.youtube.com/watch?v=ZPWH5TlbloU

Kereskedelem pénz nélkül? - Háromkaptár Biokert
http://www.youtube.com/watch?v=_a0aaaWdI3U

A jövő farmja
http://www.youtube.com/watch?v=xGf4C84T1uM

Ruth Stout's Garden (magyar felirattal)
http://youtu.be/GNU8IJzRHZk

Üdvözlettel,
Péter
előzmény:forumadmin
hozak
Haladó
33 hozzászólás
2013.05.05 22:02Kedves Laci!
Véleményem szerint az a bolygó képes eltartani 7-9 milliárd embert. HA a társadalom követi a természet rendjét. Ha a természet törvényei szerint építi fel a gazdaságot.

Biztos vagy benne, hogy a Föld képes eltartani 9 milliárd embert hosszú távon? Ha nézem a kertészet rovatban általatok is propagált mezőgazdasági módokat, azzal nem jön össze ennyi élelem.
A mai élelem produkció mellett pusztul a termőföld. Az energiát főleg fosszilisből nyerjük.Hogy lenne más módszerekkel elég még több embernek?

üdv
Hozák Géza
zöldfront
Rügyező
9 hozzászólás
2013.04.24 23:13Szia István,
Érdekes, hogy egy környezetvédő szervezet így látja a világot.
Főleg, hogy ahogy írod a felvilágosodást téve meg az egyik fő problémának.
Kíváncsian várom az ezzel kapcsolatos cikket.
Fel a barikádra:)
előzmény:FarkasIstvan
hozak
Haladó
33 hozzászólás
2013.04.23 22:54
Vagy az fog történni, hogy a nép a végső kétségbe esésében a gazdagok ellen fordul, és akkor hiába is a magánhadsereg, vagy az, hogy a természeti rendszereink olyan labilis állapotba jutnak, hogy időjárási szélsőségek viszik el az egész társadalmat. Ekkor is hiába a luxusvilla. Ha élelmiszer sem fog teremni, akkor nem számít majd, hogy kinek mekkora a vagyona.
Persze ezek amolyan apokaliptikus lehetőségek. De ezzel is számolni kell ma már.


Ne felejtsük el, hogy például Európa történelmében nagyon ritka, hogy ne legyen nagyobb háború több mint 60 évig. A háború - sajnos - egyidős a kultúránkkal.
előzmény:hozak
FarkasIstvan
Moderátor
18 hozzászólás
2013.04.23 22:51Kedves Zöldfront!

Érdekes, hogy a társadalmi különbségek tekintetében összehasonlítod az ókori Egyiptomot és a mai társadalmat.
A mai euro-atlanti kultúránk sok hibás paradigmára épül. A hibás paradigmák egyik alapja a felvilágosodásnak nevezett szellemi áramlat.
A felvilágosodással teljesedett ki az anyag elsőbbsége a lelki, szellemi megközelítések felett. Ma a közgondolkodás és politika velejéig materialista. A gazdasági rendszerünk olyan felépítésű, hogy a pénztőkét semmi se korlátozza a növekedésben, a modern gazdaság az élet minden szeletébe benyomul, és pénzzé konvertálja - és ezzel értékteleníti el! - a társadalmi és ökológiai szolgáltatásokat.
A cél egyértelmű: keveseknek sokat! A késő középkorban meggazdagodó felső polgárságnak azért kellett az ipari forradalom és a felvilágosodás, hogy megvalósítsák ezt a célt.
Hogyan lehet ezen változtatni? Ezzel is foglalkozik majd a fórumunk: olvasd hétről hétre!
üdv

Farkas István
előzmény:zöldfront
Zalatnay László
Moderátor
27 hozzászólás
2013.04.23 17:11Kedves Zöldfront!

Ha a mai nézőpontból nézzük a dolgot, akkor valóban hiábavaló a gazdagokat arra késztetni, hogy a számukra kedvező feltételeket teremtő pénzrendszert cseréljék le egy olyanra, amiben nekik is dolgozniuk kell.

Ez kétségtelenül naivitásnak hangzik.

De ha a gazdagokra nem mint önálló entitásokra nézünk, hanem mint egy társadalom szerves részére, akkor meg azt kell látnunk, hogy a mai pénzrendszer ezt az egész társadalmat mindenestül viszi a végromlásba,

Vagy az fog történni, hogy a nép a végső kétségbe esésében a gazdagok ellen fordul, és akkor hiába is a magánhadsereg, vagy az, hogy a természeti rendszereink olyan labilis állapotba jutnak, hogy időjárási szélsőségek viszik el az egész társadalmat. Ekkor is hiába a luxusvilla. Ha élelmiszer sem fog teremni, akkor nem számít majd, hogy kinek mekkora a vagyona.

Persze ezek amolyan apokaliptikus lehetőségek. De ezzel is számolni kell ma már.

Az emberiség a történelme során már számtalanszor megélte azt, hogy egy-egy tájat tönkretett, és ott elnéptelenedtek a települések. A gazdagoknak is menniük kellett. Ma, amikor bolygó szintű ez a tönkretétel, akkor egyszerűen nincs hová menni.

Ma vannak olyan vélemények is, amelyeket az összeesküvés elméletekbe szoktak besorolni. Ezek arról beszélnek, hogy a gazdagok a tudományt segítségül hívva, arról gondolkoznak, hogyan lehet a bolygó népességét megtizedelni, hogy a természeti rendszereket ne terhelje túl ez a sok ember! Csakhogy egy dologban tévednek. Abban, hogy nem az emberek sokasága a gond, hanem az a társadalmi kultúra, ami ezt az egész folyamatot mozgatja.

Véleményem szerint az a bolygó képes eltartani 7-9 milliárd embert. HA a társadalom követi a természet rendjét. Ha a természet törvényei szerint építi fel a gazdaságot.

A gazdagok felelőssége az, hogy ezt felismerik-e. Ehhez sajnos számukra nem érkezik elég sok visszajelzés, mert a személyes életükben ők a fényűzést tapasztalják meg. Nincs olyan körülmény, ami arra sarkalja őket, hogy változáson gondolkodjanak.

Hogy miben lehet a megoldást megtalálni? Azt hiszem abban, hogy ha a rendszer kárvallottjai felismerik, hogy nem kis pontok, akik egy hatalmas rendszerrel szemben vannak, hanem tudatára ébredünk annak, hogy egy nagyobb rendszer részei. Ez a nagyobb rendszer pedig képes a változásra.

Ajánlom esetleg figyelmedbe a svájci népszavazás előkészületeit, ahol az alapjövedelem intézményrendszerén dolgoznak. Takáts Péter erről részletesen beszámol: http://www.youtube.com/watch?v=XIG_ZFJWCRI

Most nem az az érdekes, hogy az alapjövedelem intézmény rendszere mennyire alkalmas egy természet rendjét követő gazdaság létrehozásának, hanem az hogy ezt az emberek alulról kezdték el megszervezni, és sok év kitartó munkája eredményeképpen ma már a célegyenesben vannak.
előzmény:zöldfront
zöldfront
Rügyező
9 hozzászólás
2013.04.23 14:54Azért azt megnézném, hogy a gazdagok jobban élnének, ha más pénzrendszer működne, mint ami ma létezik.
Az ókori Egyiptomban nem volt olyan aránytalanság gazdag és szegény között mint ami ma globálisan van.

1 % kezében van a javak 99 %-a. Azért azt megnézném, hogy ők önként és dalolva lemondanak róla, és kéz a kézben együtt létrehozhatunk egy igazságos rendszert.

Vagy rosszul látom?
Zalatnay László
Moderátor
27 hozzászólás
2013.04.18 11:24Kedves Géza!

A politikusokról nem szeretnék nyilatkozni. :)

Hogy van-e köz-gazdasági alapja a 2%-os tartalék rátának? hm... Szerintem inkább magán-gazdasági alapja van. Ez alatt azt értem, hogy szerintem ez arra jó, hogy a közösségi javak, és tulajdonok, magán javakká, és magán tulajdonná váljanak.
Biztosan megvan az a szűk elit, aki ebben a játékban a nyertes oldalon áll. A természet, és az emberek 99%-a pedig a másikon...

Üdv!
ZL
előzmény:hozak
hozak
Haladó
33 hozzászólás
2013.04.16 22:05Kedves Laci!
Akkor miért engedi a szabályozás a bankoknak, hogy ezt megtegyék? Kinek az érdeke, hogy ez megtörténjen?
Vagy csak csupa gazember van a politikai elitben? Valamilyen közgazdasági racionalitása azért van - gondolom - hogy a bankrendszer tudjon hitelt adni 2% tartalékráta mellett.
Tisztelettel: Hozák Géza