ÖKO Fórum

Szalmabála ház - Elmélet és gyakorlat kéz a kézben

ÖKO Fórum  > Házépítés, energiafelhasználás  > Szalmabála ház - Elmélet és gyakorlat kéz a kézben
A témát indító hozzászólás:
MTvSz
Moderátor
22 hozzászólás
2013.04.17 21:36
Zalatnay László: Szalmabála ház - Elmélet és gyakorlat kéz a kézben

Avagy lehetséges-e a természet körfolyamatait alkalmaznunk a gazdaságban?

Arról álmodozunk, hogy a természet körfolyamataihoz illesztett gazdaságra épülő társadalmat építünk fel egyszer. Elképzeljük, hogy nem szennyezzük a természeti rendszereinket. Ráadásul tiszta és egészséges ételeket eszünk majd.
Aztán persze bemegyünk dolgozni, mert kell a pénz a rezsire, meg a hitelekre. Ha meg ezeket letudtuk, akkor a maradék pénzből nem futja másra, csak a „gazdaságos” kajára.

Akkor nézzünk egy lehetséges utat! Ez csak egy példa, egy szemléletmód. Sok más megoldás is létezik.

Induljunk el egy búzaszemből, és vizsgáljuk meg a történetét! A búzaszemet nyáron takarítjuk be. Aztán egy kis pihenés után vagy már ősszel, vagy tavasszal irány a szántó. A búzaszem megfelelő körülmények között kicsírázik, majd szárba szökken, és mire megint a nyár derekán járunk, akkor már szépen ring az érett kalász a szár végén. Így lesz egy szemből sok szem, és így lesz un. melléktermékként szalmabála is.
.

A történet innentől kezdve egyrészt megismétli magát, mert a szemek egy részét újra elvetjük. Így a búza okkal lehet a folytonos megújuló élet szimbóluma. A magok többségét pedig kenyér sütésére használjuk. Ez megint az élethez kapcsolódik. A mi életünkhöz.

Ezt az analógiát, és ezt a konkrét folyamatot más szempontból is köthetjük az életünkhöz. Ha pl. a keletkező szalmabálából a házainkat építjük fel, vagy a meglévőket szigeteljük, akkor azzal az alábbi módon támogatjuk az életet:

  • Nem használunk el sok energiát a fűtésre, légkondicionálásra, ezáltal a természetet nem terheljük feleslegesen.

  • Nincs nagy energiaszámla ennek következtében. Több marad minőségi élelemre, oktatásra, kultúrára.

  • A szigetelő anyag gyártására sem kell sok energiát felhasználnunk. Hasonló szigetelésű képességű polisztirol gyártásának energiaigényéhez viszonyítva a szalmabála pont 33-ad része ennek. Vagyis 97%-kal kevesebb energia fogy el.

  • Amikor a ház befejezte a földi pályafutását, mondjuk 100-200 év múlva, akkor a szalma minden további kezelés, macerálás nélkül egyszerűen komposztálható, és visszatérhet az Anyaföld megerősítésére.


.

Ez eddig teljesen logikus, és kerek tud lenni.
De nézzünk egy közeli szalmaházas példát, ami rávilágít, hogy a természet körfolyamataira épített társadalom, és gazdaság milyen előnyöket tud adni a hétköznapi ember számára! (Azért fontos a célcsoportot ilyen pontosan meghatározni, mert ha a bankokat, vagy energiaszolgáltató cégeket is belevennénk, akkor számukra ez a módszer mérsékeltebb eredményeket hozna, mint a mostani.)

Tehát a példa: Ez év Március 15.-e hóviharral, és több napos áramkimaradással örvendeztetett meg bennünket. Nyíregyháza Oros nevű városrészében van egy szalmabála ház. Ez a ház nagyon kevés energiát fogyaszt. Naponta 5-7 kg fa egy tömegkályhába, és van meleg, melegvíz, de még főzni is lehet. Ahogy teltek az órák, és a környék egyetlen szomszédjánál sem ment a fűtés (hisz mindenhol modern elektromos keringető szivattyúk dolgoztak volna), úgy kezdtek az emberek egyre jobban aggódni. Főleg a gyerekes családok. Aztán ahogy az idő telt egyre másra szaporodtak a telefonhívások, hogy kedves Marci, ha továbbra sem lenne áram, akkor a gyerekek átmehetnek aludni, vagy átmehetünk egy kicsit melegedni?

Szerencsére a történet itt most be is fejeződött. Visszajött az áldásos áram, ami mellesleg az ország erőműveiben jelentős környezeti terhelést okozva keletkezik. Az emberek újra függhettek a vezetékeken. De Marci barátomnak sem kellett a lakását menedékházzá nyilvánítania.

A történet viszont felfogható egy kis előrejelzésnek is. Ha marad minden a régiben, akkor nem marad minden a régiben, hiszen akár a természeti rendszereink sérülése miatt, akár az infrastruktúra sérülése miatt pillanatok alatt megszűnik a biztonságunk illúziója.

Talán érdemes a három kismalac meséjét is újraírni, ahol a szalmaház tulajdonosánál talál menedékre a három kismalac, így nem lesznek áldozatai a farkasordító hidegnek…

Az hogy a mesékből, meg a történetekből tanulunk-e, az legyen a mi dolgunk!

Tudj meg többet a szalmabála építészetről!
Csatlakozz a Facebookon a Szalmabála építészethez!
előzmény:MTvSz
A legújabb válaszok:
Zalatnay László
Moderátor
27 hozzászólás
2013.07.23 23:41Kedves Tormaditke!

Mind a kettő jó!

Valójában az a kérdés, mi a cél.

A szalma nagyon jól szigetel. A vályog pedig nagyon jó hőtároló.

Legjobb egy vályog szalma kombináció.

Melléképületek számára jó a vályog is. Lakás céljára én a szalmát, vagy a vályog-szalma kombinációt ajánlom.
előzmény:tormaditke
Carlo
Rügyező
6 hozzászólás
2013.06.29 20:15Üdvözlet minden fórumozónak.
Nekem volt szerencsém részt venni egy szalmabála ház építésben Észak-Itáliában. Tapasztalataim szerint nagyon kellemes a klíma benne. Az pedig, hogy az ember a saját kezével építi fantasztikus érzés. Mindenkinek ajánlom: Medgyasszay Péter és Novák Ágnes Föld és szalmaépítészet c. könyvét.
előzmény:MTvSz
tormaditke
Zöldfülű
1 hozzászólás
2013.06.28 02:05Nagyon szép a ház, meg jónak tűnik az elgondolás. Régen vályogot használtak, illetve a vert falba - ha jól tudom - került szalma is vagy más növényi eredetű szilárdító anyag, viszont kizárólag (vagy döntő részben, fő szerkezeti anyagként) szalmából régen nem építkeztek. Melyik jobb: a hagyományos vályog vagy a szalmabála?
előzmény:MTvSz
mandzsuria
Rügyező
6 hozzászólás
2013.06.20 10:22Akad valaki közületek aki szalmabála házban lakik vagy megszállt már ilyen helyen? Mik a közvetlen tapasztalatok?
hanyijne
Zöldfülű
4 hozzászólás
2013.06.06 23:14És a fürdőszoba is páraáteresztő vakolatot kap? A csempe azért kell, nem?
Zalatnay László
Moderátor
27 hozzászólás
2013.06.06 00:04Kedves Csaba2!

A párára valóban oda kell figyelni egy szalmabála ház esetében.
Ezért nem szabad cementes vakolatot használni.

A a szalmaházon lélegző vakolat van fent (Sártapasztás, mász-, vagy agyaghabarcs, akkor a pára szabadon közlekedhet a falon keresztül.

A szalma soha sem tus a levegőből annyi nedvességet felvenni, hogy penészedésnek induljon. Nálunk nyirkosabb klímán sem.

Ezért ha erre odafigyelünk, akkor fürdőszoba fal is lehet szalmából. Különösen a külső vakolat esetében kell a páraáteresztő képességre figyelni. Amit egyébként egy rossz páraáteresztő képességű festékkel is el lehet rontani.

üdv
ZL
előzmény:Csaba2
Zalatnay László
Moderátor
27 hozzászólás
2013.06.05 23:40Kedves Ajno!

Érdemes tanulmányozni ezt a facebook oldalt:
https://www.facebook.com/Szalmabalaepiteszet

Főleg a régebbi képeket! Rengeteg féle településen megoldható a szalmabála építés. Amsterdam belvárosától kezdve a tanyákig.

Üdv
ZL
előzmény:Ajno
Szász Istvánné
Rügyező
16 hozzászólás
2013.06.03 11:39Régen, a déd- és nagyszülők falun vályog és szalma alapanyagot használtak az épitkezéshez, egészségesebb volt mint a mai panel házak, télen meleg nyáron hűs. Ma már nem igen használják ezt a fajta épitkezést, pedig biztos megtérülne a ráforditási költség.
hunzo
Zöldfülű
5 hozzászólás
2013.06.02 21:59Kedves Pali!
Párommal új házunkat tervezzük, a vályog és a szalmaház nyerte el tetszésünket. Köszönettel vesszük az általad említett szervezet iránymutatását a kivitelezés megvalósításakor.
Üdvözlettel, Zoli
előzmény:Balogh Pál
Monca26
Rügyező
7 hozzászólás
2013.06.02 18:10Szuper! Én is szeretnék ilyen házat...
előzmény:MTvSz
ladanyig
Örökzöld
104 hozzászólás
2013.06.01 21:09Nekünk fórumozóknak sokkal hasznosabb lenne, ha itt beszélnétek meg ezeket a kérdéseket, így mások is tudnának tapasztalatokat szerezni, esetleg kérdéseket feltenni. Ezek a fórumok ezért jöttek létre, gondolom nem kevés munkával.
előzmény:Balogh Pál
Balogh Pál
Zöldfülű
1 hozzászólás
2013.06.01 20:18Szervusz,én Balogh Pál vagyok. A szalmaház építéssel kapcsolatban,sokat tudok segíteni.Az energia és Környezet alapítvánnyal közösen szervezünk,ilyen tanfolyamokat,ahol elméleti és gyakorlati képzés során meg lehet ismerkedni ezzel az építési móddal.
az alábbi címre küldd el az elérhetőséged és mindenben segítek.
Net:balogh.pal@citromail.hu T:06304460125
előzmény:Ajno
Ajno
Rügyező
6 hozzászólás
2013.06.01 17:20Szeretnék én is egy ilyen házat, építést megnézni! De a földházak is érdekelnek.
A bajom inkább az, hogy ezeket csak megfelelő környezetben tudom elképzelni, ami nem mindig azonos az ember fia-lánya munkahelyével...Sajnos.
előzmény:ildikonak
Csaba2
Zöldfülű
1 hozzászólás
2013.06.01 12:07A fürdőszoba és konyha is szalmaszigeteléssel épül egy ilyen szalmaházban? Nem penészesedik a párától, gőztől? Vagy ezek a részek inkább téglásak?

Ha csak nyaralónak használják akkor is működik egy szalmaház? Nem megy tönkre vagy romlik az állaga, mert nincs mondjuk télen fűtve?

Nálunk például egész évben igen nagy a levegő páratartalma, szeles és esős hegyvidéki jellegű táj - ilyen helyre is ajánlható a szalmaház?
Leginkább a páratartalom aggaszt.
Köszönettel.
antaljanos
Rügyező
6 hozzászólás
2013.06.01 09:07Nagyon tetszik a téma. Hol lehetne gyakorlatban kipróbálni az építkezést Szeged környékén?
előzmény:antaljanos
ladanyig
Örökzöld
104 hozzászólás
2013.05.30 11:15Lehet megint butaságot írok, de én úgy gondolom, hogy a szalma az csak egy kitöltő anyag, a teherhordásért más felel, tehát a csőtörésnél elázott részt könnyen ki tudod cserélni, de akár még szárítani is. Vályognál ez biztosan nehezebben megy a téglánál meg ugye nem nagyon van erre szükség. A csőtörés miatt a vakolatot burkolatot úgyis le kell szedned a javítás idejére.
előzmény:anitacska
anitacska
Zöldfülű
1 hozzászólás
2013.05.29 19:55Én a víztől jobban félteném a szalmabála házamat, mint a tűztől, egy csőtörés és elrohad a fél házam.
előzmény:fenegyerek
fenegyerek
Haladó
30 hozzászólás
2013.05.29 14:55Külön szakemberek szükségeltetnek egy ilyen ház megépítéséhez vagy tervek alapján egyszerű kőművesek is fel tudják húzni?
Zalatnay László
Moderátor
27 hozzászólás
2013.05.29 02:11A költségekről:

Magyarországon nagyon kevés szalmaház épült. Legalábbis ahhoz, hogy nagyon pontos árakat tudjunk adni. Azt látjuk, hogy az átlagos szalmabála épület 120.000 ft- 180.000 Ft között mozog négyzetméterenként. Tehát nem is túl olcsó, de nem is drágább, mint más építési módszer. Viszont az üzemeltetésben nagyon gazdaságos.

Két családi ház éves fűtési költségét ismerem.
Az egyik a második évet fűtötte ki úgy, hogy az építkezés faanyaghulladékát használta fel. A másiknál pedig évi 45.000 ft-ot költenek tűzifára.
Mindkét épület 110.000 nm köröl van.
előzmény:ladanyig
Zalatnay László
Moderátor
27 hozzászólás
2013.05.29 02:07A Vértesboglár közelében lévő szalmabála épület részletei engem is érdekelnének. Amennyiben a tulajdonosok hozzájárulnak, akkor a facebook/szalmabálaépítészet oldalon szívesen be is mutatnám azt!

Ha lehetséges a zalatnay.laszlo@gmail címre egy elérhetőséget kérni szeretnék!

Köszönettel!

Zalatnay László
előzmény:ildikonak